Obsah
Opuka, světlý, lehký a dobře opracovatelný kámen druhohorního stáří v minulosti sloužil jako hlavní stavební materiál v okolních vesnicích ( opuková architektura zdejších vesnic nemá v Česku obdoby ), v současnosti se těží jako dekorační materiál. Zlatá barva opuk dala vzniknout názvu " Zlatá Praha ".
S trochou štěstí lze v opuce nalézt zajímavé otisky zkamenělé drobné fauny. Tou se podle pověsti za prastarých časů živil obr, který žil na břehu jezera, rozlitého po celé ploše dnešních Čech. Pro jezerní vodu k pití a živočichy k jídlu chodil s velikým opukovým džbánem. Ten ve zdejší krajině leží dodnes i se zkamenělými tvory, které do něj naposledy nabral.
Vznik pojmenování Džbán však pravděpodobněji souvisí s předkřesťanskými slunečními rituály ( jarní symbolickou koupelí vzkříšeného slunce ve džbánu naplněném vodou ). Předkřesťanskou tradici připomíná nejen řada místních jmen ( vedle Džbánu například Babí hora u Pochválova, Baba byla matkou Bohů ), ale i některé archeologické objevy ( mimo jiné naleziště velkého množství koňských lebek u Hředel ) a pravděpodobně také tajemné Kamenné řady u Kounova.
1. - 19. 12. 2023
Návrh střednědobého výhledu rozpočtu MRP na rok 2025-2026
Úřední deskaZobrazit více
30. 11. - 15. 12. 2023
Návrh střednědobého výhledu rozpočtu MŠ na rok 2025-2026
Úřední deskaZobrazit více